Достапни линкови

Хашкиот трибунал го ослободи Момчило Перишиќ


Момчило Перишиќ
Хашкиот трибунал денеска го ослободи поранешниот началник на Генералштабот на југословенската армија Момчило Перишиќ. Во септември 2011 година трибуналот го осуди Першиќ на 27 години затвор за убиство и напади на цивили во БиХ и Хрватска за време на војната од 1993 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG