Достапни линкови

Жртви на протестите во Бангладеш


Делавар Хосаин Саједи
Најмалку 15 лица загинале за време на насилните протести во Бангладеш по пресудата на исламистички лидер на смртна казна за воени злосторства за време на војната за независност против Пакистан во 1971. Судот донесе одлука дека Делавар Хосаин Саједи е виновен за вмешаност во убиства, грабежи, силувања и присилба на Хиндусите да преминат во ислам.
Полицијата соопшти дека лицата загинале при судирите на партиските активисти и безбедносните сили.
XS
SM
MD
LG