Достапни линкови

Тајланд со бунтовниците ќе преговара наредниот месец


Потпишувањето на договорот меѓу премиерите наТајланд и Малезија и шефот на Националниот безбедносен совет на Тајланд
Тајландските власти се сложија мировните преговори со муслиманската бунтовничка група да започнат во наредниот месец во главниот град на Малезија, Куала Лумпур. Целта на преговорите е да се стави крај на долгогодишното востание во земјата при кое загинаа повеќе од 5000 лица. Се уште не е јасно дали до средбата ќе биде прекинат огнот.
XS
SM
MD
LG