Достапни линкови

Бенедикт вети безусловна поддршка на идниот папа


Папата Бенедикт 16
Папата Бенедикт 16 денеска вети безусловна поддршка на наредниот поглавар на римокатоличката црква и побара од кардиналите да работат во единство при изборот на неговиот наследник.
85 годишниот Бенедикт е првиот понтиф кој дава оставка во изминативе шест векови. Тој претходно изјави дека нема доволно физичка и духовна сила за да ја продолжи функцијата во светот кој брзо се менува.
XS
SM
MD
LG