Достапни линкови

Плевнелиев: можни предвремени избори на 12 мај


Бугарскиот претседателот Росен Плевнелиев
Бугарскиот претседателот Росен Плевнелиев на денешното обраќање до нацијата во буграскиот парламент изјави дека на 12 мај ќе се одржат предвремени избори доколку не успее и третиот обид за формирање влада. Тој упати апел до учесниците во протестите со заеднички сили да се надмине кризата и да се зачува граѓанскиот мир и јавниот ред. Премиерот Бојко Борисов во минатата недела поднесе оставка по масовните протести предизвикани поради високите цени на електричната енергија.
XS
SM
MD
LG