Достапни линкови

Хејгел и официјално е нов секретар за одбрана на САД


Новиот американски секретар за одбрана Чак Хејгел.
Републиканецот Чак Хејгел положи свечена заклетва како нов американски секретар за одбрана во демократската администрација на претседателот Барак Обама. Неговото назначување беше изгласано вчера во Сенатот со тесно мнозинство. Само четворица негови сопартијци од Републиканската партија го поддржаа неговиот избор. Републиканците се противат на номинацијата на Хејгел поради тоа што тој е подготвен на компромис со Иран и не се смета за сојузник на Израел. Хејгел е поранешен републикански сенатор од Небраска и одликуван воен ветеран од Виетнам. На местото секретар за одбрана, тој го наследува Леон Панета.
XS
SM
MD
LG