Достапни линкови

Бан-Ки-мун - Ако има добра волја може да се постигне прогрес за името


Архивска фотографија: Средба на претседателот Ѓорге Иванов со Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.
Процесот за надминување на разликите за името трае предолго, но со добра волја на двете страни, со конструктивен пристап, е можно да се направи прогрес, оценил генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, што се одржа денеска во Виена.

На средбата, што се одржа на маргините на 5. Глобален форум на Алијансата
на цивилизациите на ОН, Иванов и Бан Ки Мун разменија информации и мислења
за процесот што се води во ОН за надминување на разликите околу името, по
последните средби на медијаторот Нимиц во изминатиот период.

Како што јави известувачот на МИА, претседателот Иванов ја поздрави зголемената динамика во процесот и истакна дека Македонија активно и
конструктивно како и досега така и сега учествува во процесот со добра волја да се дојде до заемно прифатливо решение.

Претходно Иванов имаше средба со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, на која е искажана потврда за добрите политичко економски односи меѓу Турција и Македонија и поддршка за македонското зачленување во НАТО.
XS
SM
MD
LG