Достапни линкови

Гасовод од Иран до Пакистан


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го пречекува неговиот пакистански колега Асиф Али Зардари во Техеран.
Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари пристигна во Техеран каде што треба да го потпише договорот за изградба на гасовод во вредност од 1,5 милијарди долари што треба да го донесе иранскиот гас до неговата земја. Зардари беше пречекан од иранскиот министер за нафта Касем Солеимани. Најавено е дека ќе се сретне со неговиот ирански колега Махмуд Ахмадинеџад со кого ќе го потпише договорот за гасоводот, како и уште еден договор за иранска помош во изградбата на рафинерија во пакистанскиот пристаништен град Гвадар.
XS
SM
MD
LG