Достапни линкови

Владата на Република Српска поднесе оставка


Премиерот на Република Српска во оставка Александар Џомбиќ.
Владата на Република Српска по барање на претседателот, Милорад Додик, денеска поднесе колективна оставка, потврди премиерот во оставка Александар Џомбиќ.

„Не влегувам во образложение на барањето за оставка дека на владата и недостасува импулс за подобра работа, но сакам даукажам дека сето ова време, односно две години откако преземав мандат премиер, и покрај економската криза, својата работа ја извршував совесно“, изјави Џомбиќ.

Тој рече дека како премиер бил должен да води рестриктивна политика поради економската криза. Се очекува Додик до крајот на денот да именува нов мандатар за состав на влада.
XS
SM
MD
LG