Достапни линкови

Италија: Никој не освои мнозинство за да формира влада


На парламентарните избори во Италија ниедна партија не освои доволен број гласови за да формира влада. Централно левичарската коалиција на Луиџи Берсани освои повеќе места во долниот дом на, но не и доволно за да формира влада. Берсани изјави дека сега Италија е во многу деликатна ситуација. Конзервативците, предводени од Силвио Берлускони денеска изразија готовност за преговори за состав на идната влада. Берлускони изјави дека сите партии треба нешто да жртвуваат и оти Италија не смее да остане без влада.
XS
SM
MD
LG