Достапни линкови

Иран со критика за филмот Арго


Екипата на Арго на церемонијата на доделување на Оскар
Иран упати критика до добитникот на оскар за најдобар филм Арго и го окарактеризира како анти-иранска пропаганда. Филмот го режираше Бен Афлект и говори за бегството на група на американски дипломати кои се криеле во резиденцијата на канадскиот амбасадор во Техеран во 1979 година за време на исламската револуција. Филмот не беше прикажан ниту во едно кино во Иран.
XS
SM
MD
LG