Достапни линкови

Парламентарните избори во Италија без победник


Отворање на гласачките кутии во Италија.
Парламентарните избори во Италија завршија без победник. Според резултатите од излезните анкети, централно-левичарската коалиција предводена од Пјер Луиџи Берсани води со околу 5,5 проценти пред конзервативниот блок предводен од поранешниот премиер Силвио Берлускони во изборите за пратеници во Долниот дом. Сепак, првичните резултати покажуваат дека коалицијата на Берлускони освоила 2 проценти повеќе гласови во изборите за Сенатот. Берзите со нетрпение очекуваат да видат дали изборите ќе доведат до создавање стабилна влада што може да ја извлече државата од рецесија и да помогне во решавање на должничката криза во евро-зоната.
XS
SM
MD
LG