Достапни линкови

Ноќеска поскапува бензинот и дизелот


Цените на бензините и на дизел горивото од ноќеска на полноќ се зголемуваат за денар до денар и половина по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за еден денар и сега ќе чини 85 денари, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапува за 1,5 денари и ќе се продава за 87 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за еден денар и ќе изнесува 72,5 денари. Како причина за зголемувањето на малопродажната цена на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 0,56 отсто повисоката просечна цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 1,36 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.
XS
SM
MD
LG