Достапни линкови

Саркисјан и официјално победи на претседателските избори во Ерменија


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан.
Државната изборна комисија во Ерменија официјално го прогласи актуелниот претседател Серж Саркисјан за победник на претседателските избори што се одржаа на 18 февруари. Официјалните резултати покажуваат дека Саркисјан освоил 58,6 отсто од гласовите, додека неговиот главен противкандидат, поранешниот министер за надворешни работи Рафи Хованисјан добил поддршка од 37 отсто од гласачите. Тој, пак, ги оспорува резултатите од изборите и ги повика неговите поддржувачи на голем протест во Ереван наредната недела.
XS
SM
MD
LG