Достапни линкови

Историска можност за односите меѓу ЕУ и Киев


Претседателот на ЕУ Херман ван Ромпуј по завршувањето на самитот ЕУ-Украина во Брисел рече дека постои историска можност за односите на Унијата со Киев. На заедничката прес-конференција со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и со претседателот на Украина Виктор Јанукович, Ромпуј рече дека е можно Спогодбата за асоцијација, вклучувајќи го и Договорот за длабока и сеопфатна слободна трговска зона да бидат потпишани до ноември на Самитот на источното партнерство во Вилнус. Тој, сепак, рече дека Киев треба да покаже видлив напредок до мај. Според него, Киев треба да се фокусира на три важни критериуми- измените кои треба да овозможат слободни избори, прекинување со „селективната правда“ и реформи поврзани со пристапувањето. Баросо рече дека ЕУ се согласила да и даде кредит за макро-економска поддршка на Украина од 610 милиони евра во наредните години.
XS
SM
MD
LG