Достапни линкови

НАТО - Нема докази за некоректно постапување во Авганистан


Илустрација.
Не се пронајдени докази кои може да ги поткрепат авганистанските обвинувања за некоректно однесување на американските специјални единици во провинцијата Вардак, соопшти портпаролот на силите на НАТО во Авганистан, генерал Гантер Кац. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи вчера му наложи на Министерството за одбрана да ги протера американските специјални единици од провинцијата Вардак за две недели, поради наводите дека Авганистанците што работат со нив го малтретирале локалното население. Кац информира дека силите на НАТО ќе работат со авганистанската влада за надминување на проблемот, но оти не можат да коментираат повеќе пред да разговараат со властите.
XS
SM
MD
LG