Достапни линкови

Официјален Дамаск е за преговори со опозицијата


Шефот на сиријската дипломатија Валид ал Муалем и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Москва, 25.02.2013.
Шефот на сиријската дипломатија Валид ал Муалем изјави дека бил подготвен на дијалог со опозицијата, вклучувајќи ги и вооружените бунтовници кои веќе две години бараат оставка на режимот. Говорејќи денеска во Москва, пред разговорите со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, тој рече дека милитанити од 28 земји, вклучувајќи и од Северен Кавказ се бореле на страна на бунтовниците. Лавров ја повтори поддршката на Москва за политичко решение на конфликтот и предупреди од натамошно крвопоролевање во Сирија.
XS
SM
MD
LG