Достапни линкови

Путин го потпиша законот против пушењето


Рускиот претседател Владимир Путин
Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој од први јуни пушењето ќе биде забрането во јавниот транспорт, на железничките и автобуските станици и во административните згради. Во јуни идната година забраната ќе биде проширена и во хотелите и рестораните. Со законот исто така се забранува рекламирање тутунски производи, како и спонзорства од тутунските компании. Русија е една од земјите со најголема стапка на пушење во светот, со над 40 насто од возрасното население кое пуши редовно.
XS
SM
MD
LG