Достапни линкови

Втор ден од изборите во Италија


Премиерот во заминување Марио Монти
Италијанците денеска ќе излезат да гласаат на вториот и последен ден од парламентраните избори. Аналитичарите сметаат еконмската јавност стравува , дека со изборите нема да се добие силна влада која ќе ја извлече земјата од рецесијата и ќе помогне во разрешување на должничката криза која настана во еврозоната.
Според анкетите за јавното мислење во водство е централно-левичарскиот лидер Пиер Луиџи Бресани, но аналитичарите се сомневаат дека тој ќе може да оформи стабилно мнозинство во владата кое ќе ги спроведе еконосмките реформи што и се неопходни на Италија.
Според анкетите, по коалицијата на Берсани која е во водство со околу 35 отсто од гласовите, следува коалицијата на Берлускони од десниот центар со 28 отсто, а Грило со 18 и Монти со 15 отсто се последни. Прелиминарните резултати се очекуваат утре.
XS
SM
MD
LG