Достапни линкови

Самит на лидерите на ЕУ и Украина


Украинскиот претседател Виктор Јанукович и еврокомесарот за проширување Штефан Филе
Денеска во Брисел ќе се оддржи самит на лидерите на Европската Унија и Украина. На врвот на агендата ќе биде договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Украина. На Самитот ќе се разговара за трговската размена, за дел од спроведените реформи во Украина односно за промените направени за осигурување на слободни и фер избори и ставањето крај на „селективната правда“. ЕУ ја делеше загриженоста за меѓународната заедница за затварањето на поранешната премиерка Јулија Тимошенко, случај на кој се гледа како политичка одмазда на претседателот Виктор Јанукович.
Минатата недела министрите за надворешени работи изразија подготвеност да го потпишат договорот за асоцијација на самитот во Вилнус во ноември.
XS
SM
MD
LG