Достапни линкови

Анастасиадес победи на претседателските избори во Кипар


Никос Анастасиадес, нов претседател на Кипар.
Лидерот на десничарската партија Демократски собир, 66-годишниот Никос Анастасиадес е нов претседател на Кипар. Конечните резултати од вториот круг на изборите што се одржуваат денеска покажуваат дека тој освоил 57,5 отсто од гласовите, за разлика од неговиот противкандидат, 45-годишниот Ставрос Малас кој ја има поддршката од комунистите, кој освоил 43,5 отсто од гласовите. Економијата беше главна тема во предизборната кампања. Анастасиадес се залага за брз договор со Европската комисија, Европската централна банка и со ММФ за спасувачки пакет од 17,5 милијарди долари што ќе ја спаси земјата од банкрот.
XS
SM
MD
LG