Достапни линкови

Кери на турнеја во Западна Европа и на Блискиот Исток


Американскиот државен секретар Џон Кери.
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ја почна својата прва турнеја во странство, откако ја презеде функцијата пред три недели. Портпаролката на Стејт департментот Викторија Нуланд соопшти дека Кери ќе ја посети Западна Европа и Блискиот Исток и ќе се сретне со клучните американски сојузници. Кери ќе ги посети Лондон, Берлин, Париз и Рим, каде што ќе присуствува на Собирот на држави што ја поддржуваат сиријската опозиција. Потоа ќе отпатува во Турција, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, за да ја заврши турнејата на 6 март во Катар. Освен Сирија, во фокусот на разговорите ќе бидат и конфликтите во Мали и во Авганистан, како и иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG