Достапни линкови

Протест во Авганистан поради егзекуција на Авганистанци во Иран


Стотици луѓе присуствуваа на погребот на десет мажи во североисточната авганистанска провинција Такхар. Станува збор за луѓе кои беа обесени во Иран поради обвинение за шверц со дрога. Дописникот на Радио Слободен Авганистан јавува дека ожалостените во Калафган марширале во знак на протест поради убиствата повикувајќи се на авганистанската влада и на Обединетите Нации повикувајќи да престане со убиствата на Авганистанците во Иран. Тие тврдат дека во последниве 6 месеци закопале тела на 80 луѓе кои биле егзекутирани во Иран. Стотици Авганистанци биле егзекутирани во Иран поради обвиненија за шверц на дрога под, како што јавуваат новинските агенции, сомнителни судски процеси.
XS
SM
MD
LG