Достапни линкови

Снежно невреме во Хрватска


Снежно невреме синоќа и утрово ги зафати западните и централните делови на Хрватска, па снег падна и на крајбрежјето и на островите. Во Риека паднаа 17 сантиметри снег, што значително го отежна одвивањето на сообраќајот, додека во Загреб се измерени 25 сантиметри снег. На повеќето патни правци прогласени се зимски услови, односно забранет е сообраќај за камиони со приколки и шлепери со полуприколки, додека останатите возила мора да поседуваат зимска опрема.
XS
SM
MD
LG