Достапни линкови

Санино:Дијалогот Белград- Приштина тргна во позитивна насока


Директорот на Директоратот за проширување на Европската Унија, Стефано Санино по последната рунда преговори меѓу Белград и Приштина во Брисел изјави дека „работите тргнаа во позитивна насока“ и дека последните разговори поминале „многу добро“. Тој на прес конференцијата по семинарот на Регионалната академија за демократија во Белград изјави дека целото внимание сега паѓа врз Србија и можноста годинава ЕУ да ги започне преговорите со Србија.
Санино истакна дека во јуни ќе се донесе формална одлука која ќе биде базирана на извештајот на Европската Комисија за напредок на Србија што ќе биде објавен во април. Тој додаде дека е важно властите да имаат во предвид дека има јасна потреба да се види дека во следниве неколку недели „нешто конкретно се случува“, но постои ризик дека постигнат договор во последен момент во април може да остави простор за сомнеж кај членките на ЕУ.
XS
SM
MD
LG