Достапни линкови

Иранската револуционерна гарда започна воени игри


Иранската револуционерна гарда стартуваше воена вежба на јужниот дел на земјата. Државните медиуми во Иран јавуват дека тридневната воена вежба околу градот Сирјан има за цел да ја подобри борбената готовност на Револуционерната Гарда. На снимките кои беа емитуваани беа покажани артилерија и тенкови поставени за напад на хипотетички непријателски позиции. Техеран ги прошири воените маневри по зголемувањето на меѓународните тензии поради контроверзната нуклеарна програма.
Израелските власти во неколку ситуации посочија дека тие би можеле да извршат воени напади за да се спречи Техеран да развие нуклеарно оружје.
Како одговор на ваквите коментари ирански воени претставници предупредиле дека тие би можеле да ги распоредата ракетите со долг дострел со кои би можеле да го погодат Израел, јавуваат странските новински агенции.
XS
SM
MD
LG