Достапни линкови

Жестоки судири во Мали


Најмалку 13 војници од армијата на Чад загинале при жестоките судири во Мали. Тоа е најголемиот број на загинати странски војниви во Мали од почетокот на судирите кои траат веќе неколку недели. Во биткитево близина на границата со Алжир убиени се 65 припадници на радикалните – исламистички бутовниќчки сили , стои во соопштението на армијата на Чад. Бунтовниците во северниот дел на Мали и натаму им пружаат жесток отпор на малиските , француските и трупите на африканските држави. Во Мали се стационирани речиси 4 000 француски војници, кои во операциите се поддржани од трупи на африканските држави.
XS
SM
MD
LG