Достапни линкови

Бугарија пред техничка влада


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев
Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации во Софија со претставници на четири парламентарни групи, а по оставката на кабинетот на премиерот Бојко Борисов, изјави дека се разговарало за можноста за формирање техничка влада. Тој соопшти дека согласно Уставот в понеделник на партијата на Борисов ГЕРБ, ќе и го додели мандатот за формирање влада, а ако не успее во тоа, шанси ќе добијат и социјалистите и Движењето за права и слободи. „Ако ниту една од трите партии не фомира влада, што е реално да се очекува, ќе биде создадена техничка влада која ќе раководи со земјата до завршувањето на предвремените избори“ изјави тој, додавајќи дека можен период за нивно одржување е од крајот на април до средината на мај. Редовен термин за парламентраните избори во Бугарија е јули 2013.
XS
SM
MD
LG