Достапни линкови

Расмусен: без одлука за авганистанските војници


Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен и американскиот секретар за одбрана Леон Панета
Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен изјави дека се уште не била донесена одлука за бројноста на авганистанските безбедносни сили по повлeкувањето на Алијансата од таа земја. Според некои наводи, таа бројка до 2018 година би требало да изнесува 352 илјади војници. Ова тој го рече по дводневниот состанок во Брсиел на министрите за одбрана на членките на НАТО и на оние земји кои учествуваат во мисијата ИСАФ. Претходно американскиот секретар за одбрана Леон Панета ги отфрли извештаите дека во Авганистан по 2014 година ќе останат само американски војници. На состанокот учествуваше и македонскиот министер за одбрана Талат Џафери кој изјави дека Македонија останува доследна на придонесот во Авганистан и по 2014 година.
XS
SM
MD
LG