Достапни линкови

Американски војници во Нигер


Претседателот Барак Обама испратил 100 американски војници во Нигер да помогнат во сузбивањето на тероризмот во Северена Африка. Во писмото испратено денеска до Конгресот, Обама наведува дека војниците би помогнале во собирањето и разменувањето разузнавачки податоци со француските сили во борбата против исламистичките милитанти во соседната земја Мали. Пентагон соопшти дека разгледува планови за распоредување беспилотни летала во Нигер кои би ги надгледувале движењата на припадници на Ал Каеда во тој регион.
XS
SM
MD
LG