Достапни линкови

Писториус на слобода со кауција


Оскар Писториус
Судот на Јужна Африка во Преторија реши параолимпискиот спринтерски првак Оскар Писториус со кауција да го пушти да се брани во врска со обвинението за убиство на неговата девојка. Според судијата кој го води процесот, обвинителството не успеало да докаже дека обвинетиот може да излезе од државата до почетокот на судењето кое ќе започне за неколку месеци. Писториус доби забрана да ја напушта земјата, а својот пасош им го приложил на властите. 26 годишниот Писториус кој е обвинет за убиство на својата девојка Рива Стинкамп, изјави дека ноќта кога се случила несреќата пукал во Рива по грешка мислејќи дека во куќата влегол провалник.
XS
SM
MD
LG