Достапни линкови

Црвенковски до Филе - Спремни сме за дијалог


Macedonia - SDSM leader Branko Crvenkovski, 09Jan2013
Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска во одговор на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, посочува дека наполно е свесен за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во процесот на надминување на разликите и оти се подготвени за дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата.
Како и во изминатиот период ние во деновите што доаѓаат сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата. За жал, таква политичка волја барем во претходниот период не беше демонстрирана од страна на премиерот Груевски, кој сите иницијативи и предлози ги одби, а за што се надевам Вие сте целосно информирани, наведува Црвенковски.
СДСМ и здружената опозиција, се вели натаму, остануваат целосно посветени на одбрана на демократијата, почитување на правото и европската интеграција на Република Македонија.
XS
SM
MD
LG