Достапни линкови

Во САД извршени две смртни казни


Во две американски држави беа извршени егзекуции врз осудени за убиство. Во Тексас со инекција бил усмртен 48 годишниот Карл Блу за убиство на неговата девојка. Смртна казна била извршена и во Џорџија, каде што 38 годишниот Ендрју Кук исто така со инекција бил егзекутиран за убиство на двајца ученици во 1995 година. Соединетите држави и Јапонија се едниствените западни земји во кои се извршува смртна казна.
XS
SM
MD
LG