Достапни линкови

Русија и простува на Куба дел од долгот


рускиот премиер Дмитри Медведев, Хавана
Русија се согласи да отпише дел од кубанскиот долг кој вреди околу 30 милијарди долари. Договорот бил постигнат за време на вчерашната посета на рускиот премиер Дмитри Медведев на Хавана. Со новиот договор се предвидува и купување осум руски воени авиони во вредност од 650 милиони долари. Русија и Куба имаа блиски односи за време на студената војна, но трговските врски беа прекинати по распаѓањето на поранешниот Советски сојуз.
XS
SM
MD
LG