Достапни линкови

Во Египет парламентарни избори од 27 април


Египетскиот претседател Мохамед Морси
Египетскиот претседател Мохамед Морси издаде декрет со што парламентарните избори во таа земја треба да почнат на 27 април, а да завршат во јуни годинава. Гласањето ќе се спроведува во четири фази, а новиот парламент би требало да ја почне работата на 6 јуни. Долниот дом на парламентот беше распуштен во минатата година откако Уставниот суд донесе одлука со која претходниот изборен закон беше прогласен за неуставен.
XS
SM
MD
LG