Достапни линкови

Иран соочен со нови притисоци од меѓународната заедница


Иран се соочува со нови притисоци од светските сили откако Обединетите нации соопштија дека во исламската република се инсталираат напредни центрифуги за обогатување ураниум. Соединетите американски држави сметаат дека иранскиот потег е провокативен чекор, додека од Велика Британија изразија сериозна загриженост. Израелските власти, пак сметаат дека Иран е поблиску од било кога до конечната изработка на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG