Достапни линкови

НАТО дискутира за трупите во Авганистан


Идните безбедносни ангажмани ќе бидат тема на дискусија на денешното продолжение на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО во Брисел. Медиумите јавуваат дека Алијансата планира да задржи 350.000 војници во земјата до 2018 година. Предвидено беше борбените трупи на НАТО да се повлечат од земјата во 2014 година, но се стравува дека авганистанските безбедносни сили ќе се соочат со проблеми во справувањето со талибанските милитанти.
XS
SM
MD
LG