Достапни линкови

Прифатена оставката на владата на Борисов


Бугарскиот премиер Бојко Борисов.
Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет. Петмина независни народни избраници гласаа „против“, а еден - воздржано. По предлог на левицата, дебатите претходно беа прекинати.
XS
SM
MD
LG