Достапни линкови

Бразил се вклучува во рускиот систем ГЛОНАСС


Бразил е првата земја која ќе биде домаќин на дел од Рускиот глобален систем за навигација, познат како ГЛОНАСС. Бразилската вселенска агенција соопшти дека ќе оперира со бразилските компоненти во координација со Руската вселенска агенција. ГЛОНАСС треба да биде конкурент на Глобалниот систем за позиционирање, така-наречен Џи Пи Ес, со кој раководат Соединетите Американски Држави.
XS
SM
MD
LG