Достапни линкови

Апсења на одговорните за нападот врз амбасада на САД во Анкара


Турската полиција изутринава покрена голема операција за апсење на десетици членови на левичарската екстремистичка организација „Револуционерна партија и фронт за народно ослободување“, која ја презеде одговороност за бомбашкиот напад врз американската амабасада во Анкара на 1 февруари, јави агенцијата Анадолија. Налози за апсење сбиле издадени против 167 лица. Во нападот врз американската амбасада во Анкара загинаа две лица, напаѓачот и еден чувар, додека тешко повредена беше една турска новинарка
XS
SM
MD
LG