Достапни линкови

Штрајк на новинарите во Грција


илустрација
Новинарите во грчките приватни и државни медиуми денеска организираат 24 часовен штрајк во знак на солидарност со утрешниот генерален штрајк во Грција што го свикаа двата најголеми синдикати. Грчките новинари соопштија дека за да можат да известуваат за генералниот штрајк, тие нема да работат еден ден порано. Портпаролот на грчката Влада Симос Кедикоглу го осуди штрајкот на новинарите и истакна дека партијата Сириза сакала да создаде информативен мрак за време на посетата на францускиот претседател Франсоа Оланд на Атина.
XS
SM
MD
LG