Достапни линкови

ЕУ ги заостри санкциите против Северна Кореја


ЕУ ги заостри санкциите против Северна Кореја по нуклеарната проба изведена минатата недела. Ова го договорија министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ на денешниот состанок во Брисел. ЕУ ги проширува санкциите воведени од Советот за безбедност на ОН во јануари. Северна Кореја на 12 февруари изврши трета нуклеарна проба.
XS
SM
MD
LG