Достапни линкови

Чешки политичари на просрпските демонстрации во Чешка


Прага.
На демонстрациите во чешкиот главен град, што здружението „Пријатели на Србите на Косово“ ги организира секоја година на денот на годишнината на прогласувањето на независност на Косово, присуствувале и чешки пратеници, објави порталот „Парламентни листи“. Сенаторот Јарослав Дубрава ги обвинил поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш и американската државна секретарка Медлин Олбрајт како главни иницијатори за состојбата на Србите во Косово. Новиот чешки претседател Милош Земан во предизборната кампања пред еден месец рече дека Косово е терористички режим кој се финансира од нарко-мафија.
XS
SM
MD
LG