Достапни линкови

Се очекува победа на Саркисиан на изборите во Ерменија


Во Ерменија денеска ќе бидат одржани 5 по ред претседателски избори по осоамостојувањето. Од 7 те кандидати, се смета дека најголеми шанси да го добие вториот мандат ги има актуелниот претседател Серж Саркисиан.
Според истражувањата за него би гласале 70 насто од глаачите.
Во рамките на кампањата имаше обид за убиство на еден од кандидатите.
Во 2008 кога Саркасиан победи пак 10 лица загинаа во судирите со полицијата. Ерменија е под трговска блокада од Турција и Азербејџан со кого има споср околу Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG