Достапни линкови

Разговори Кери и Лавров за Сирија и Северна Кореја


Џон Кери
Шефовите на дипломатиите на САД и Русија Џон Кери и Сергеј Лавров разговараа по телефон за кризите во Сирија и Северна Кореја.
Како што соопшти Стејт Департментот во врска со Сирија, двете страни имаат големи разлики.
Вашингтон бара остранување на Башар ал Асад од власта, додека Москва го подржува.
Во врска со Северна Кореја пак, САД и Русија се залагаат за поблиска соработка по последниот нуклеарен тест на Пјонгјанг.
XS
SM
MD
LG