Достапни линкови

Илјадници луѓе се простија од папата Бенедикт 16


Папата Бенедикт 16
Десетици илјади луѓе се собраа на плоштадот свети Петар во Рим за да го видат папата Бенедикт 16 на еден од неговите последни јавни настапи како лидер на римокатоличката црква. Во минатата година 85 годишниот Бенедикт даде оставка од функцијата.
Ватикан соопшти дека конклавата за избор на новиот папа можеби ќе почне порано од предвиденото, односно пред 15 март.
XS
SM
MD
LG