Достапни линкови

Кипар може да добие претседател уште во првиот круг


Кипар.
Излезните анкети покажуваат дека конзервативниот лидер, 66-годишниот Никос Анастасиадес убедливо води на претседателските избори што се одржаа денеска и оти може да освои победа уште во првиот круг. Според анкетите, Анастасиадес освоил меѓу 49,6 и 52,6 проценти од гласовите. За победа во првиот круг се потребни повеќе од 50 отсто од гласовите. Независниот кандидат Ставрос Маљас кој ја има поддршката на комунистите, освоил 27,3 отсто од гласовите, а Георге Лиликас освоил околу 18 отсто. Главно прашање во кампањата беше како да се спаси земјата од банкрот. Анастасиадес вети брз договор за спасувачки пакет со ЕУ и со ММФ.
XS
SM
MD
LG