Достапни линкови

Масовни протести против високите сметки за струја во Бугарија


Илустрација.
Десетици илјади луѓе протестираат ширум Бугарија против високите сметки за струја. Демонстрантите во 20 градови бараат оставка од владата и национализација на фирмите за дистрибуција на струја. Тие фрлаат со камења, петарди, шишиња, јајца и домати кон канцелариите на електродистрибутивните компании во пет градови и ги палат сметките за струја. Околу три илјади демонстранти во Софија блокираа неколку улици. Локалните медиуми јавуваат дека демонстрантите, меѓу кои има и жени и деца, се судриле со полицијата кога се обиделе да влезат во претставништвото на чешката компанија ЧЕЗ која ја снабдува со струја Софија и северозападна Бугарија.
XS
SM
MD
LG