Достапни линкови

Владата жали поради опозицискиот бојкот на локалните избори


Александар Ѓорѓиев, портпарол на македонската влада.
Владата жали и е разочарана од одлуката на опозицијата за бојкот на локалните избори, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Тој рече дека изборите не може да се одложат и ќе се одржат на 24 март и дека владата гарантира дека ќе бидат организирани согласно сите меѓународни стандарди, односно ќе обезбедуваат услови тие да бидат фер, слободни и демократски.

На новинарско прашање да ја коментира поднесената кандидатура за градначалник од Стевчо Јакимоски, владиниот портпарол истакна дека како Влада е некоректно да се коментираат поединечни одлуки за искористување на демократското право за учество во избори. Тој посочи дека тоа пред сè е работа на политичките партии, поединци и субјекти.
XS
SM
MD
LG