Достапни линкови

НАТО ќе ги почитува барањата на Карзаи


Американскиот генерал Џозеф Данфорд.
Командантот на силите на НАТО во Авганистан изјави дека Алијансата ќе ја почитува желбата на претседателот Хамид Карзаи да им забрани на авганистанските сили да бараат воздушна поддршка од НАТО кога се борат против бунтовниците во населени места. Американскиот генерал Џозеф Данфорд, кој го презеде командувањето со силите на НАТО пред една недела изјави дека странските сили се подготвени да овозможат поддршка во согласност со барањата на претседателот.

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи вчера изјави дека на авганистанските безбедносни сили ќе им биде забрането да бараат помош од НАТО за извршување на воздушни напади во населени места.
XS
SM
MD
LG